İdealist Otomatik VİOP30 İşlemi Yapan Robot Program - Sorularınızın Cevapları

İdealist VİOP30 robotunu kullanabilmek için nelere ihtiyacım var?

1. Bilgisayar
2. İnternet
3. iDeal Veri Terminali Programı üyeliği
4. iDeal ile uyumlu olan bir aracı kurumda açılmış VİOP hesabı

İdealist VİOP30 robotunu kullanabilmek için bilgisayar ve internet bağlantısı dışında işlemlerinizin piyasaya iletilmesi için bir borsa aracı kurumunda VİOP hesabınızın bulunması gerekir. VİOP hesabınızı açtığınız aracı kurumun iDeal Veri Terminali programı ile uyumlu olması şarttır ve aracı kuruma iDeal üzerinden otomatik işlem yapılacağı mutlaka bildirilmelidir. Hangi aracı kurumların iDeal veri terminali ile uyumlu olduğunu İdealist'in tanıtım sayfasından incelemek için tıklayınız

Ayrıca iDeal Veri Terminali programına da üye olmalısınız. Çünkü İdealist programı iDeal Veri Terminali üzerinde çalışmaktadır. İdealist programını kullanabilmek için en az Vadeli İşlemler Borsası(VİOP) Düzey-1 linsansı satın alınmalıdır.

iDeal'i İdealData firmasının internet sitesi üzerinden satın almak için tıklayınız
iDeal Veri Terminali'ne üyeliğinizi başlatmak üzere İdealData firmasıyla iletişime geçmek için tıklayınız

İdealist VİOP30 robotunu iki bilgisayarıma kurabilir miyim?

İdealist'i istediğiniz kadar bilgisayara kurabilirsiniz. Fakat iDeal Veri Terminali belirli bir anda yalnızca bir bilgisayarda çalıştırılabilir. Dolayısıyla İdealist VİOP30 robotu da belirli bir anda yalnızca tek bilgisayarda ve tek iDeal hesabında çalışabilir. İdealist'i bazen bir bilgisayarda bazen farklı bir bilgisayarda çalıştırmak mümkündür fakat bu durumda basit bir manuel işlem gerekebilir. Manuel işlem mevcut pozisyon durumu bilgisini bir bilgisayardan diğerine taşımak için gerekli olup oldukça basit bir işlemdir. 

İdealist VİOP30 robotunu arkadaşıma versem o da kullanabilir mi?

Hayır. İdealist programı yalnızca programın satın alınması aşamasında bize bildireceğiniz iDeal hesabında çalışır. İdealist tek kişilik kullanıcı lisansı ile satılmakta olup programın kendisinin veya işlemlerinin başkaları ile paylaşılması kanunen suçtur.

İdealist VİOP30 robotunu kullanırken istediğimde VİOP30 aracı kurumumu değiştirebilir miyim? 

Evet. Kullanıcı istediği zaman aracı kurumunu bizden destek almaya ihtiyaç olmaksızın değiştirebilir. Bunun için iDeal Veri Terminali'de basit bir tanımlamanın yapılması ve İdealist programının girdilerine yeni kurum ve hesap numarası bilgisinin girilmesi yeterlidir.

İdealist VİOP30 robotunu kullanırken bilgisayarım hep açık mı kalmalı?

Hayır. VİOP piyasasının açık olduğu 09:30 - 18:15 saatleri arasında programın açık olması yeterlidir. Fakat programı sabahları açmayı unutabilirsiniz veya acil bir iş nedeniyle programı başlatamayabilirsiniz. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına eğer imkanınız varsa programı sürekli açık tutmanız daha güvenli bir yol olacaktır.

İdealist VİOP30 robotu hangi sıklıkla işlem yapar?

Program ayda ortalama 23 pozisyon açıp kapatır. Yani ortalama günde 1 pozisyon açıp kapatır. Bu rakamlar elbette aydan aya ve günden güne değişiklik gösterebilir. Bu rakam ortalamadır.

İdealist'i kullanırken hangi aracı kurumu kullanmalıyım?

Kurumunuzun iDeal ile anlaşması olduğu sürece İdealist açısından herhangi bir sıkıntı yoktur. Fakat kurumların uyguladıkları komisyon oranları ciddi miktarda değişiklik gösterebilmektedir. Hatta aynı aracı kurumda aynı profildeki yatırımcıların bile birbirlerinden çok farklı komisyon oranları ile çalışabildikleri bilinen bir gerçektir. Komisyon masrafı göze küçük görünse de işlem sayısı veya kontrat büyüklükleri arttıkça önemli bir masraf kalemi haline gelebilir. Bu nedenle en uygun komisyonu öneren kurumla çalışmak maliyetleri düşürme açısından yararınıza olacaktır. 

İdealist VİOP30 robotu için teknik destek sağlıyor musunuz?

İdealist kullanıcılarına teknik destek tarafımızdan ücretsiz olarak sunulmaktadır.

İdealist VİOP30 robotuna aylık veya yıllık abonelik mümkün mü? 

Hayır. İdealist VİOP programı ömür boyu kullanım hakkıyla satılır ve program kullanıcının bilgisayarında çalışarak kullanıcı adına alım-satım işlemleri gerçekleştirir. Bir kez ödeme yapılır ve ömür boyu kullanılabilir. Böylece kullanıcı düzenli olarak ödeme yapmak zorunda kalmaz.

İdealist VİOP20 robotunu istediğimde durdurup yeniden çalıştırabilir miyim?

Evet. Kontrol sizdedir. Eğer ne yaptığınızdan eminseniz istediğinizde programı durdurup yeniden başlatabilirsiniz. İdealist VİOP30 programının öngörülen kullanım biçimi istisnasız bir şekilde tüm işlemlerin yerine getirilmesi için programın piyasa açıkken kesintisiz bir şekilde çalıştırılması şeklindedir. Çünkü otomatik robotlarda başarının sırrı disiplinden geçmektedir. Öyle aylar olur ki koskoca bir aydan toplamda kârla çıkmayı bazen birkaç işlem sağlayabilir. Eğer çok kârlı bu birkaç işlem kaçırılırsa program toplamda kârda olduğu halde yatırımcı zararda olabilir. İdealist yaklaşık 7 yıldır sonuçları bilinen bir programdır. Dolayısıyla para ödenerek alınan böyle deneyimli bir programa tüm kontrolü bırakmak mantıklı bir yol olacaktr. Buna rağmen yatırımcı programı istediğinde durdurabilir ve istediğinde de yeniden başlatabilir.

İdealist programı bilgisayarıma kurulduktan sonra bilgisayarım çökerse veya formatlanırsa ne yapacağım?

İdealist VİOP30 robotunun yeni formatlanmış bir bilgisayara yeniden kurulması son derece kolaydır. İdealist'in dosyalarının iDeal Veri Terminali'nde belirli bir alt klasöre yüklenmesi yeterlidir. Programın devreye alınması içinse ufak birkaç ayar yeterlidir. Bu gibi durumlarda bizden teknik destek talep edebilirsiniz.

İdealist VİOP30 robotunun yeni versiyonları çıkarsa ücretsiz alabilir miyim?

Evet. Eğer İdealist'in yeni bir versiyonu tarafımızdan ileride geliştirilirse ücretsiz alma hakkına sahipsiniz. Fakat "yeni versiyon" kavramı ile "yeni program" kavramı birbirine karıştırılmamalıdır. İdealist'i satın almış olanların İdealist'in yeni bir versiyonu olmayan ve farklı bir isimle piyasaya çıkmış ya da çıkacak olan diğer programları ücretsiz alma hakkı yoktur. iDeal platformunda çalışan her yeni program İdealist'in yeni bir versiyonu olmak durumunda değildir. Yeni bir programın İdealist'in yeni bir versiyonu mu yoksa yepyeni bir program mı olduğunu belirlemek Yatırım Teknolojileri'nin insiyatifindedir.

İdealist'in yeni versiyonu çıkarsa nasıl haberim olacak?

Yeni versiyon çıktığında mevcut kullanıcılara e-mail yolu ile bildirilmektedir. Ayrıca internet sitemizde haberler bölümünde de duyurulmaktadır. 

İdealist VİOP30 robotunu kredi kartıyla taksitli olarak satın alabilir miyim?

Evet. Konu hakkında ayrıntılı bilgi Fiyatlar sayfasında sunulmuştur. Fiyatlar sayfasına ulaşmak için tıklayınız

İlan edilen aylık kâr-zarar rakamları nasıl hesaplanıyor? Görünmeyen ek maliyetler söz konusu mu?

Ay içerisinde oluşan toplam kâr rakamından toplam zarar rakamı çıkarılarak aylık net kâr rakamı hesaplanmaktadır. Tek tek işlemlerin kâr ya da zararı hesaplanırken sinyalin oluştuğu barın kapanış fiyatı ve bir sonraki sinyalin oluştuğu barın kapanış fiyatı baz alınmaktadır. Eğer pozisyon stoploss ile kapanmışsa stoploss puanı kadar zarar yazılmaktadır. Belirli bir günde açılıp ertesi güne kalan pozisyonlarda eğer ertesi gün piyasa boşlukla ve ters yönde açılıp da sabah açılış fiyatı baz alındığında stoploss puanından daha fazla bir zarar oluşmuşsa, zarar rakamı ertesi günkü açılış fiyatı baz alınarak hesaplanır. Yani teorik olarak stoploss puanı baz alınarak zarar gerçekte olduğundan daha az gösterilmez. Bu nedenle ayrıntılı işlem listelerimizde programın stoploss puanından daha büyük zararlı işlemler yer alabilmektedir. (Ayrıntılı işlem listesi talep üzerine gönderilmektedir)

Programın aylık kâr rakamından aracı kurum komisyon masrafı düşülmelidir. Komisyon masrafı aracı kuruma, kullanıcının profiline ve birçok başka unsura göre değişebilmektedir. Bu nedenle ilan ettiğimiz kâr rakamlarına komisyon masrafı dahil edilmemiştir. Komisyon masrafı göze küçük görünen ama önemli bir maliyet kalemidir. Bu nedenle mümkün olduğunca düşük komisyon oranları ile çalışılmalıdır.

Program sinyal oluşur oluşmaz piyasaya emri belirli bir fiyattan değil, Piyasa Fiyatından(Serbest Fiyat) göndermektedir. Yani emir gönderildikten sonra VİOP piyasasında gerçekleşmeme ihtimali yoktur. Emir o anda VİOP piyasasındaki mümkün olan en iyi fiyattan gerçekleşir. Her ne kadar sistem sinyal kesinleşir kesinleşmez emri yolluyor olsa da sinyalin oluştuğu barın kapanış fiyatı ile emrin piyasada gerçekleştiği fiyat birbirinden farklı olabilir. VİOP piyasası yerleşik ve merkezi bir piyasadır. Bu nedenle fiyatlar alıcılarla satıcıların karşılıklı işlemleri ile oluşur. Yani fiyat kademeleri vardır ve fiyat kademelerinde bekleyen alım ya da satım emirleri sonsuz miktarda değildir. Dolayısıyla eğer program emir gönderdiğinde o anki ilk fiyat kademesinde gönderilen lot miktarı kadar bekleyen alım ya da satım emri bulunmuyorsa emrin kalan kısmı daha sonraki fiyat kademelerinden gerçekleşebilir. Bu durum genellikle slipaj veya kayma adı verilen ek bir maliyete, bazen de ek bir kazanca neden olabilir. Emrin piyasada tam olarak hangi fiyattan gerçekleştiğini tespit etmek yazılımsal olarak mümkün olmadığından İdealist programının performans raporları hazırlanırken doğal olarak emrin piyasaya gönderildiği andaki fiyat, daha doğrusu sinyalin oluştuğu barın kapanış fiyatı baz alınmaktadır. İdealist programı yalnızca emirleri doğru ve zamanında göndermekten sorumludur. Emrin işlenmesi ve hangi fiyattan yerine geleceği borsa aracı kurumunun ve piyasanın sorumluluğunda veya etki alanında olan bir konudur.  

Benim de robotun var. Geçen ay sizin robotunuzdan daha çok kazandırmış. Neden İdealist'i alayım?

Otomatik robot programları için en önemli şey başarı sağlamak değil başarıyı sürdürmektir. Herhangi bir hareketli ortalamayı veya basit bir formülü bile kullansanız belirli dönemlerde iyi kâr elde edebilirsiniz. Fakat önemli olan kârı elde ettikten sonra bu kârı kaybetmeden elde tutabilmek ve kazanmaya devam edebilmektir. Birçok sistem belirli zaman aralıklarında kazanç sağlasa bile bu kazancı korumakta ciddi derecede zorlanır. Ayrıca piyasada ne kadar kazanıldığından daha önemli olan şey ne kadar risk alınarak kazanıldığıdır. Eğer çok büyük kârlar ve ardından çok büyük zararlar ediyorsanız çok fazla risk alarak kazanıyorsunuz demektir ve böyle bir sistemin başarısından söz etmeniz mümkün olmaz. Sistemin toplam kâr grafiğindeki dalgaların büyüklüğü ne kadar risk alındığının göstergesidir. Eğer dalgalar çok büyükse gelecekte semayenin tamanen tükenmesi ve oyun dışı kalmak bile söz konusu olabilir. Örneğin belirli bir ayda 200 puan kazanıp sonraki ayda 180 puan zarar etmiş bir sisteme ne kadar güvenebilirsiniz? Toplamda bakıldığında kâr edilmiş olsa bile kazancın çok yüksek risk alınarak elde edilmiş olması sistemin değerini düşürür. İdealist'in kâr grafiğindeki dalgalanmalar oldukça makul düzeydedir. İdealist'in en belirgin ayrıcalıklarından biri budur.

Otomatik robot programların gelecekte başarıyla çalışmaya devam etme ihtimalleri, ne kadar farklı piyasa koşulunda denendiği ile ilgilidir. İşe eleman alırken bile kaç senelik iş tecrübesine sahip olduğuna bakarsınız. Çünkü geçmiş geleceğin aynasıdır. Geçmişte yaşanan tecrübeler gelecekte başarı elde etmek için anahtardır. İdealist'in en önemli özelliklerinden biri de uzun yıllardır sonuçlarının ve veriminin biliniyor oluşudur. Programın yaklaşık 13 yıldır ne sonuçlar aldığı bilinmektedir. Bu 13 yıl içinde birbirinden çok değişik piyasa şartları yaşanmış, çok zorlayıcı şartlarla yüzleşilmiştir. Buna rağmen programın o dönemlerde de belirli bir miktardan fazla zarar etmemiş olması veya kâr etmeye devam etmiş olması gelecek açısından ciddi bir güven unsurudur. Bunun tam tersi olarak örneğin 6 aylık veya 1 yıllık sonuçları bilinen bir sistemi düşünelim. Bu sistemin başarısının tesadüf olma ihtimali çok daha yüksektir. Belki de o 6 ayda sisteme çok uyumlu gelen koşullar oluşmuştur ve sistem bu yüzden tesadüfen kazanmıştır. Süre kısaldıkça kazançların tesadüfe bağlı olma ihtimali artar. Süre uzadıkça kazançların tesadüften kaynaklanmadığı, programın gerçekten çok farklı piyasa şartları ile bile başedebildiği ortaya çıkar. Kısa süreli veri üzerinde çalışılarak çok yüksek kârlı sonuçlar elde etmiş sistemler oluşturmak çok kolaydır. Fakat kısa bir sürede denenmiş olan böyle bir sistem hiç görmediği piyasa şartlarında ne yapacaktır? Asıl mesele budur. Tipik olarak kısa süreli denenmiş olan sistemler geçmiş aylara bakıldığında mükemmmel sonuçlara sahiptir fakat gerçek piyasada işlemlere başlanıp da değişik piyasa koşullarında kullanılınca büyük bir hayal kırıklığı ile karşılaşılır. İşte bu hayal kırıklığından mümkün mertebe uzak kalabilmenin bilimsel tek yolu sistemleri çok uzun süre boyunca test etmek veya geriye doğru çok uzun süreler boyunca ne yaptığını ortaya koymaktır. İdealist'te bizim yaptığımız şey ve İdealist'i değerli kılan şeylerden biri de budur. 

Yatırım Teknolojileri olarak orta-uzun vadede başarısını sürdüren profesyonel robot programlar geliştirmeyi kendimize amaç edinmiş bulunuyoruz. Lütfen programlarımızı Türkiye'deki bazı veri terminali platformalarda görülen birkaç aylık veri üzerinde optimizasyonla üretilmiş amatör sistemlerle veya yatırım işini bir macera veya heyecan tatmin aracı olarak gören zihinlerin oluşturduğu sistemlerle karıştırmayınız. Yatırım yapmak veya trade etmek ciddi bir iştir.  
© 2008-2021 Yatırım Teknolojileri - Tüm hakları saklıdır - Bu sitedeki hiçbir içerik kopyalanamaz ve yeniden yayınlanamaz
Yasal Uyarı:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, Portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.